אביבה שטיינר


מרכז ״שיטת אביבה״ מודיע בצער על פטירתה בשיבה טובה של אביבה שטיינר מייסדת השיטה, במהלך חג החנוכה תשפ״א (15 בדצמבר 2020). כמה סימלי הדבר שהאשה שהביאה לעולם כל כך הרבה אור, נפטרה בחג האורים!
אביבה הייתה זו שפיתחה את השיטה בכוחות עצמה והכשירה מספר נשים לטפל בה. במהלך 20 השנים האחרונות אביבה פרשה מפעילות תוך שהיא סומכת את ידיה על תלמידתה הגב׳ יהודית פוני שתמשיך לפתח את השיטה ולהנחיל אותה לדורות חדשים של מדריכות ומתאמנות. זיכרה של אביבה ברוך בליבנו, וציבור הנשים חייב לה חוב עצום של הכרת תודה!

אילולי הגברים טיילו על הירח לפני 40 שנה, לא הייתה היום ״שיטת אביבה״.... אני ראיתי שהגברים כבר הגיעו לירח וזה נורא הרגיז אותי - איך זה שיש תחומים שהם כ״כ מתקדמים ואנחנו כאן מקבלות מחזור כל חודש ואין לנו שום שליטה על זה?!...ובגלל זה המצאתי את התרגילים של ״שיטת אביבה״, אני לא מבינה איך זה שאלפי שנים לא חשבו שאפשר לשלוט על המחזור?!..."
(אביבה שטיינר, כפר סבא 2011)

אביבה גבריאלה שטיינר נולדה בשנת 1930 בבודפשט, בשם גבריאלה פאזקס. הוריה היו צמחונים אדוקים, שניהלו את חייהם מתוך כבוד לחוקי הטבע. השניים היו מהספורטאים הבולטים בהונגריה בשעתם - אמה היתה שחיינית עטורת פרסים, ואילו האב היה מתעמל, ואביבה הקטנה בילתה את רוב ילדותה באולם ההתעמלות, צופה בו כשהוא מבצע תרגילי אקרובטיקה. אפשר לומר שכבר ברחם אמה התחילה הילדה להתעמל, שכן האם לא פסקה מפעילות גופנית גם במהלך ההריון.

כילדה, למדה אביבה בלט והתעמלות קרקע. בילדותה, חלתה במחלה קשה שהתאפיינה בחום גבוה שנמשך תקופה ארוכה. הוריה בחרו לטפל בה בדרך שהכירו על גופם – הספורט – ותרגילי ההתעמלות שביצעה סייעו להחלמתה. כך נבט בה הרעיון כי הספורט הוא כוח מרפא, רעיון שימשיך ללוותה גם בבגרותה.

הוריה היו עדיין צעירים כשנרצחו במחנות הריכוז, ואביבה שרדה בדרך נס. ב-1946, והיא בת 16, נשלחה לארץ ישראל, והועברה עם שאר יתומים ילידי הונגריה לפנימיית בן-שמן.

בשנים הבאות המשיכה להתעמל ולרקוד, והתקבלה ללימודים אצל גרטרוד קראוס, הכוריאוגרפית הנודעת של האופרה הישראלית. מהצצה באלבום התמונות של אביבה אפשר ללמוד שגילמה לא מעט מתפקידי הריקוד הראשיים באופרה, תחת שרביטה של קראוס.

ואולם, כשהחליטה להקדיש את חייה לריפוי באמצעות התעמלות, נטשה את קריירת הבלט ורכשה לעצמה תואר בהוראת החינוך הגופני מהמכללה לחינוך גופני שהייתה אז בסמינר הקיבוצים.
היא התחילה להכשיר את עצמה במקצועה החדש, ועבדה בירושלים כמורה לחינוך גופני. היא בילתה את שעות הפנאי כשומעת חופשית בבית הספר לרפואה, בלימודי אנטומיה ופיזיותרפיה. בנוסף, לקחה שיעורי יוגה. בשנות החמישים, בזמן מגיפת הפוליו שפקדה את ישראל, עבדה כפיזיותרפיסטית בבית החולים האוניברסיטאי הדסה. היא זוכרת את הימים ההם בבירור: "עבדתי בקליניקה לפיזיותרפיה וראיתי מקרים איומים של ילדים משותקים לגמרי. ועדיין, שמתי לב שאפשר להניע אפילו שרירים משותקים מאוד כל עוד נותר בחיים אפילו סיב שריר יחיד. כמובן שנדרשים כאן רצון עז ושיתוף פעולה מצד המטופל, וכן ידע וניסיון של המטפל".
נראה היה שתורתם של הוריה מתגשמת. השיקום שלה, וההתאוששות של מטופליה, שכנעו אותה שרצון עז ותרגול נכון יכולים לפתור כמעט כל בעיה בריאותית.

האמונה הזאת הביאה אותה אל התגלית הבאה, עיקרה של מה שכונה לימים "שיטת אביבה": בקורס התעמלות לנשים מבוגרות, בנות 45-70, ביקשה אביבה לפתח סדרה של תרגילי חימום מעניינים, בדרגת קושי נמוכה – בהתאם לגיל המשתתפות. בשיעור הראשון שבו נלמדה סדרת התרגילים הגיבו המתעמלות בהתלהבות. וראה זה פלא – בשיעור הבא, הגיעו לשיעור רק שתי משתתפות בודדות, שתיהן בנות כ-70. לשאלתה של אביבה, לאן נעלמו כל יתר תלמידותיה, השיבו שתי המשתתפות היחידות כי כולן קיבלו לפתע מחזור חודשי.

נדרשו לאביבה עוד כמה חודשים ועוד קבוצות של תלמידות כדי להבין את הקשר שבין סדרת התרגילים המסוימת שפיתחה לבין הופעת הווסת. רק כשנשים שכבר היו בגיל הבלות חזרו לקבל את הווסת, ונשים עם מחזור לא סדיר דיווחו שהמחזור נעשה סדיר, היא הבינה שיש כאן שיטה, והחלה לחקור את הקשר בין התרגילים לתופעות.

לאט לאט שיכללה אביבה את השיטה, וגילתה כי בעזרת התרגילים ממריצי-הדם שפיתחה נשים יכולות לרפא כמעט את כל בעיות הבריאות הנשיות שלהן.

ואולם, יותר מכל הבעיות שפתרה השיטה, ביקשה אביבה להתמקד בבעיות הפריון. גאוותה הגדולה היא איפוא הילדים שנולדו לנשים שהודות לתרגול השיטה הצליחו להביא לעולם ילדים בריאים.אביבה שטיינר 1991

הספר

ספרה של אביבה שטיינר שיטת אביבה S.O.S. לנשים יצא לאור בשנת 1986. הספר מציג את השיטה שפיתחה ואת דרך גילוייה המרתק. בספר מוצגים ומודגמים תרגילי השיטה בעזרת צילומים.

מתוך ההקדמה לספר:

ספר זה נכתב בדם ויזע. ביטוי זה הוא בדרך כלל אלגורי, אך במקרה זה משמעות המילים הן אמת, במלא מובן המילה.

התרגילים בצורתם היום - התגבשותם, הרכבתם, ליטושם ויעילותם המקסימלית - ארכו עשר שנים. תקליטים אין ספור נשחקו עד שהם קיבלו את צורתם הקיצבית המושלמת... ...אני מוסרת לך שיטה חשובה זו מעל דפי הספר, שמרי אותו תמיד איתך- בבית, בעת נסיעות ובכל מצב. תמיד תהיי זקוקה לו, בכל גיל ובכל מקום.

לאחר אלפי שנות סבל וגישושים באפלה, סוף סוף יש לך את היכולת להיות הקובעת בנוגע לתופעה פיזיולוגית חשובה בגופך. לקבוצת נשים יחידות סגולה יש כבר את יכולת השליטה על הוסת ועל המחזור החודשי לפי רצונן. הן למדו שליטה זו בשיעורים מספר...

הספר אזל אך ניתן לעיין בו בספרייה הלאומית, קמפוס האוניברסיטה העברית בירושלים.