הורמון FSH גבוהד' סבלה מרמות גבוהות של FSH, ולא הצליחה להרות. "עוד לא נולד האיינשטיין שיפתור את הבעיה שלך", אמרה לה אחת הרופאות שטיפלה בה, אבל אז בא המפגש עם יהודית פוני. "מאותו רגע הבנתי שהאחריות היא שלי, ואני יכולה לחולל שינוי", .היא מספרת. כיום, יש לה ארבעה ילדים
להמשך...
בהשאלה, אפשר להתייחס אל רמות ה FSH כאל רמת הווליום של קריאות ההיפופיזה לשחלה: כשהשחלה מתפקדת היטב, ובהשאלה- שומעת היטב, מספיקה לחישה של ההיפופיזה כדי שהיא תתחיל בתהליך הביוץ. כשהשחלה שומעת פחות טוב- ההיפופיזה צריכה להרים את הקול כדי שהשחלה תשמע אותה ותתחיל בתהליך הביוץ, וככל שהשחלה פחות מתפקדת, ההיפופיזה צריכה להגביר את הווליום ולקרוא לה בקולי קולות. ה"קולי קולות" האלו - זהו למעשה מה שנקרא "FSH גבוה" או, במקרים של ערכים גבוהים מאד "כשל שחלתי מוקדם".
להמשך...

FSH גבוה - חוסר איזון הורמונאלי

FSH - Follicular Stimulatting Hormon הוא הורמון המגרה התפתחות הזקיקים בשחלות. הורמון זה מיוצר בהיפופיזה שבמוח ורמתו עולה כתגובה לרמה נמוכה של הורמון האינהבין - הורמון המופרש באופן קבוע מהשחלה. במצבים בהם השחלה לא מתפקדת רמתו של הורמון האינהבין יורדת, רמה נמוכה מדי נותנת איתות להיפופיזה שיש בעיה בייצור הזקיקים בשחלות וההיפופיזה בתגובה מעלה את רמות ה- FSH בכדי להסדיר תפקוד זה.

רמות FSH תקינות נעות בין 2-10 יחידות, רמה נמוכה מדי מעידה על חוסר תפקוד של בלוטת יותרת המוח.רמת FSH גבוהה מ-20 יחידות מעידה על בעיה בתפקוד השחלות , במצב זה איכות הביציות בשחלה ירודה, ויהיה קושי להיכנס להריון. חוסר תגובה שחלתית שכיח בנשים בגיל 38 ומעלה אך יכול להתרחש בכל גיל, ניתן לראות עלייה קיצונית מאוד ברמות ה- FSH עד לרמות של מעל 100

מה אומר הרופא?

לרפואה הקונבנציונאלית אין פתרון להורדת רמות של הורמון FSH גבוה. הטיפול הניתן במקרה כזה הוא חיזוק תרופתי של הורמונים אחרים על מנת לחפות על הליקוי של הורמון ה-FSH. ציטוט מיקרי, אחד מרבים, של אחת השואלות בפורום פוריות ב"תפוז" מציג את הבעיתיות של התמודדות הרפואה הקונבנציונלית עם הנושא:

"אני בת 40 , FSH בסביבות 23. בהתחלה טופלתי ע"י איקקלומין אצל הרופא שלי והגבתי יפה אבל זה גרם לי להפרעות ראיה והוא הפנה אותי למרפאת פריון. היום הייתי אצל הרופאה ולאור זה שהמחזור שלי כבר לא סדיר (40,50 יום) ולאור זה שיש לי גלי חום וFSH גבוה הרופאה אמרה לי שהיא לא יכולה לתת לי טיפול. הצלחתי לשכנע אותה שתיתן לי עוד הפניה לפרופיל הורמונלי ואם ה-FSH יירד למתחת ל-19 היא תטפל בי... מה אני צריכה להרים ידיים, וזהו????????"

למה ה-FSH משתולל?

FSH כאמור הינו ההורמון המופרש ע"י בלוטת יתרת המוח לשם גרוי השחלות להתחיל לגייס זקיקים. כאשר הרזרווה השחלתית נמוכה (או במילים פשוטות יותר – נותרו בשחלה מעט ביציות) יתקשו השחלות להגיב ובתגובה ייצר הגוף עוד ועוד FSH. גם כאשר ישנן "מספיק" ביציות בשחלה אבל איכותן ירודה (בד"כ עקב גיל מבוגר) תתקשה השחלה לגייס זקיקים ובתגובה הגוף ייצר עוד ועוד FSH. ערכי FSH גדולים מ 10 מעידים על תחילה של בעיה ברזרבה השחלתית או על איכות ביציות ירודה (או על שניהם גם יחד) ערכי FSH גדולים מ 20 יורו על סיכוי נמוך מאוד לכניסה להריון, וצורך בתרומת ביצית. קופות החולים לא מאשרות טיפולים בחודש בו FSH גבוה מ 20.

ולמרות הכל...

FSH ושיטת אביבה

בעזרת תרגילי שיטת אביבה , ברוב מהמקרים, ניתן להוריד תוך זמן קצר את הרמות הגבוהות של הורמון ה-FSH - נשים שהגיעו עם פרופיל הורמונלי (בדיקות דם) בהם ערכי הורמון FSH הגיעו גם מעל 100 (!), תרגלו את שיטת אביבה וכבר לאחר חודש, בפרופיל חדש שנעשה להן, ניתן היה לראות ירידה בערכי ה-FSH. ההתמדה לאורך זמן בתרגול השיטה תבטיח שרמות ה-FSH ישארו אחידות ולא יתנדנדו כל חודש.