סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

קרן אור באפילה


ד' סבלה מרמות גבוהות של FSH, ולא הצליחה להרות. "עוד לא נולד האיינשטיין שיפתור את הבעיה שלך", אמרה לה אחת הרופאות שטיפלה בה, אבל אז בא המפגש עם יהודית פוני. "מאותו רגע הבנתי שהאחריות היא שלי, ואני יכולה לחולל שינוי", היא מספרת. כיום, יש לה ארבעה ילדים

כשהיתה בת 25 נולד לד' (השם המלא שמור במערכת) בנה הראשון. הניסיונות להרות בשנית לא צלחו, אך ד' לא התייאשה. מנגד, בחרה שלא לנקוט כל התערבות חיצונית אלא כעבור חמש שנים, כשמלאו לה 30. אז, כשבנה הבכור כבר בן חמש, החלה בסדרת טיפולים, שכללו, לדבריה, "מכל הבא ליד: תרופות הורמונאליות, טיפולים אלטרנטיביים – כל מה שאפשר". בזמן הזה גם עברה 12 הליכי הזרעה – אך לשווא.

שלוש שנים של טיפולים הולידו בעיקר אכזבה, "ואז החלטנו לעלות כיתה, ל-IVF (הפריה חוץ-גופית). רק אז, בפעם הראשונה, הציע הרופא שטיפל בי לעשות 'פרופיל הורמונאלי'. התוצאות היו מדהימות. גילינו כי ה-FSH שלי (הורמון מגרה זקיק) עומד על ערכים גבוהים להחריד – 34. בגיל כזה, הוא אמור להיות בסביבות 5-10". משמעות הדבר, הסבירו לה הרופאים, היא שהזקיק פוקע לפני שהוא "בשל", וכך לא מתפתחת ביצית והפריה אינה אפשרית.

"הרופאים היו בהלם", מספרת ד', "וטענו שאין כל טעם ב-IVF כל עוד לא יירדו הערכים הגבוהים. הם הפנו אותי לקבל אישור מיוחד להליך ההפריה אצל הרופא המחוזי, אך לדבריהם הסיכוי לקבל הפניה היה קלוש".

ד' היתה אובדת עצות. מצד אחד, דיברו הרופאים על ערכים גבוהים וסיכויים אפסיים, ואפילו הציעו תרומת ביצית, ומצד שני – לא הוצע שום טיפול להורדת ההורמון. "אני זוכרת שאחת הרופאות אמרה לי, 'עוד לא נולד האיינשטיין שימציא פתרון לבעיה כמו שלך', ושלחה אותי הביתה, לשמוח בבני היחיד".

"נתקפתי דיכאון. נדרשו לי שבועות אחדים כדי לאסוף את עצמי ולחפש פתרונות מחוץ לממסד הרפואי. התחלתי לירות לכל הכיוונים: רפלקסולוגיה, יוגה, דיקור סיני, שינויים בתזונה ועוד". זה היה סוג של שיגעון, מעידה ד', "כי במקביל לכל האלטרנטיבות לא התייאשתי מה-IVF והמשכתי להיאבק גם בחזית הזאת"

בזמן הזה הופנתה, לראשונה, על ידי "מכון פוע"ה, אל שיטת אביבה ואל המדריכה יהודית פוני. "היא היתה הראשונה שנטעה בי תקווה. אני זוכרת שאמרה, 'תראי, זה לא סוף הסיפור. הרופאים לא יודעים הכל. לנו יש דרכים שונות להתמודד עם בעיות כמו שלך'".

ואכן, ד' גילתה כי הדרך להורדת ההורמון אינה עוברת בסניף המקומי של קופת חולים. "יהודית שינתה את כל הגישה שלי. זה לא הסתכם רק בתרגילים שלמדתי אצלה, אלא בכל היחס אל הגוף. היא פיתחה בי מודעות שלא היתה קודם לכן – לאיך שאני מניעה את עצמי, למה שאני אוכלת. פתאום נולדה בי תחושה חדשה, של היכרות, כלפי הגוף שלי". היא מספרת בצחוק איך "כשהגעתי ליהודית, לא ידעתי איך להזיז את חלקי הגוף השונים. שוקיים, ירכיים, קרסול – כל אלה הסתכמו אצלי למילה אחת: רגל. שרירי הבטן היו בלוק אחד שלם, אבל יהודית היתה מאוד סבלנית, אמפאתית ומכילה. תוך כדי הוראת התרגילים היא הסבירה עד כמה המודעות שלי לגוף נמוכה, אבל הובילה אותי צעד צעד, בביטחון גמור, אל הפנמת השינוי" .

ד' זוכרת במיוחד מפגש אחד שבו תירגלה כמה סדרות של תרגילים, ומיד לאחריו נפגשה עם הרפלקסולוג הקבוע שהיה מטפל בה. "הוא נגע בי בכף הרגל ואמר מיד, 'מעניין, ה-FSH שלך נמוך עכשיו במיוחד'. זה היה מדהים שהוא הרגיש, וגם נתן לי מעין אישור שאני בדרך הנכונה".

השינוי המשמעותי ביותר, מעידה ד', היה "התחושה שאני מטפלת בעצמי. שלקחתי אחריות ושיש לי מה לעשות, אני לא חסרת אונים מול תופעות גופניות. וזה באמת נתן לי כוח לשנות – גם את הרגלי התזונה, גם את היחס הרגשי לניסיונות".

היום, בת 39 ואם לארבעה ילדים (שניים מהם בהריונות ספונטניים), משוכנעת ד' כי ליהודית פוני ולשיטת אביבה יש יד בהורדת ההורמון הסורר ובהצלחה להרות. "עשיתי טיפולים רבים, ולכל אחד מהם היתה כנראה תרומה לשינוי באיזון ההורמונאלי שלי. אבל המפגש עם יהודית זרע את התקווה. הוא היה קרן אור באפילה, שפתחה את הדלת לכל מה שבא אחריה".

פרטיה האישיים של ד' שמורים במרכז שיטת אביבה. אנו מכבדים את רצונה לשמור על פרטיותה ומודים לה על שחלקה עימנו את חוויתה למען נשים אחרות.