פוריות על פי ההלכה


מחזור קצר או לא סדיר, דימום ארוך או כתמים לאורך החודש משבשים את חיי הזוגיות שלך? את מקפידה על דיני נידה, שומרת על "שבעה נקיים" ומתקשה להשיג הריון? יש סיכוי שאת סובלת מ "עקרות הלכתית". שיטת אביבה מאפשרת פתרון פשוט, שאינו סותר את ההלכה.

"שיטת אביבה" בכנס השנתי ה-11 של מכון פוע״ה בנושא: חידושים בגניקולוגיה והלכה.

את מקפידה על דיני נידה, שומרת על "שבעה נקיים" ומתקשה להשיג הריון? סובלת מעקרות הלכתית?

מחזור קצר או לא סדיר, דימום ארוך או כתמים לאורך החודש משבשים את חיי הזוגיות שלך?

ברוב המקרים, הרופאים ימליצו על נטילת הורמונים על מנת לפתור את הבעיות האלו, דבר אשר יכול מצד אחד להביא לפתרון אך מהצד השני יכול לגרום לתופעות לוואי לא נעימות ואף לשיבושים באיזון ההורמונלי. מה גם שסביר שברגע שתפסיקי לקחת את התרופות, יחזור המצב לקדמותו.

יש בידייך למנוע את הסבל המיותר שבנטילת הורמונים, את מפחי הנפש ואת הסיבוכים האפשריים. שיטת אביבה מציעה לך פתרון פשוט ובריא שאינו סותר את ההלכה, וניתן לאמץ אותו לאורך זמן.

בעזרת תרגילי ההתעמלות של שיטת אביבה, תוכלי להאריך את המחזור, לקצר את משך הדימום ולפתור בעיה של כתמים לאורך החודש. התרגילים הפשוטים ניתנים ללימוד ב2-3 פגישות עם מדריכה מוסמכת ולאחר מכן יש בידייך "נכס" לכל החיים - את יכולה לתרגל את שיטת אביבה בבית, בזמנך הפנוי ולבחור את התרגילים הטובים ומתאימים לאורח חייך כך שיהיה לך קל להתמיד בביצועם לאורך זמן.

"עקרות הלכתית"

"עקרות הלכתית" היא מצב שבו כישלון בהשגת הריון נגרם בשל שילוב בין מחזור קצר או דימום ארוך, עם הקפדה על קיום מגבלות ההלכה היהודית.

לפי ההלכה היהודית, ימי הנידה - שבהם אישה אסורה על בעלה - הם ימי דימום הוסת ועוד "שבעה נקיים", שבהם יש להקפיד על פרישות מקיום יחסי מין.

אלא שיש נשים רבות, שהביוץ שלהן - כלומר, הזמן שבו הן יכולות להתעבר - מתרחש בדיוק באותם "שבעת הנקיים".

אם גם את "עקרה הלכתית", יש בידייך למנוע את הסבל המיותר שבנטילת הורמונים, את מפחי הנפש ואת הסיבוכים האפשריים.

שיטת אביבה מציעה לך פתרון פשוט ובריא שאינו סותר את ההלכה, וניתן לאמץ אותו לאורך זמן.

לשיטת אביבה שתי דרכים לפתרון הבעיה, ודרך שלישית המשלבת בין השתיים:

קיצור ימי דימום הוסת

על פי ההלכה, האישה מתחילה לספור "שבעה נקיים", לאחר סיום הדימום או לאחר 5 ימים, גם אם הדימום שלה נמשך פחות מ-5 ימים. לאישה שימי הדימום שלה נמשכים יותר מ-5 ימים נוכל לעזור לקצרם לתחום חמשת הימים בעזרת תרגילים להתנקות מהירה ובעזרת תרגילים לעצירת הדימום. כאשר היא תשיג מטרה זו, היא תתחיל לספור "שבעה נקיים" כבר אחרי 5 ימים ואז יש סיכוי שבמועד הביוץ היא כבר תהיה מותרת לבעלה.

לדוגמה: אישה שהביוץ שלה ביום ה-12 למחזור ← הדימום נמשך שבעה ימים ← סופרת עוד "שבעה נקיים" ← טובלת ביום ה-14 ← מותרת לבעלה לאחר שהביוץ כבר עבר.

בעזרת תרגילי קיצור הדימום של שיטת אביבה: אישה שהביוץ שלה ביום ה-12 למחזור ← הדימום קוצר לחמישה ימים ← סופרת עוד "שבעה נקיים" ← טובלת ביום ה-12 ← מותרת לבעלה בדיוק למועד הביוץ.

הארכת המחזור

במקרים בהם לא אורכו של הדימום הוא הבעיה, ננקוט בגישה שונה וננסה להאריך את המחזור כולו בעזרת תרגילי ההארכה. אז גם יזוז מועד הביוץ למועד מאוחר יותר בחודש ויפול כאשר האישה כבר מותרת לבעלה.

לדוגמה: אישה שהמחזור שלה הוא 28 יום והביוץ שלה ביום ה-10 ← הדימום נמשך חמישה ימים ← סופרת עוד "שבעה נקיים" ← טובלת ביום ה-12 ← מותרת לבעלה לאחר שהביוץ כבר עבר.

בעזרת תרגילי הארכת המחזור של שיטת אביבה: אישה שהמחזור שלה הוא 28 יום ובעזרת התרגילים הוארך ל30 יום ← הביוץ שלה יזוז ליום ה-12 ← הדימום נמשך חמישה ימים ← סופרת עוד "שבעה נקיים" ← טובלת ביום ה-12 ← מותרת לבעלה למועד הביוץ.

במקרים רבים של עקרות הלכתית נובעים משילוב של שתי הבעיות - דימום ארוך ומחזור קצר. אז ניתן לשלב בין תרגילי קיצור הדימום בזמן בוסת ותרגילי הארכת המחזור לאורך כל החודש.

על מכון פוע״ה ושיטת אביבה:

מכון פוע״ה בירושלים הוא מכון לפוריות על פי ההלכה. המכון משלב בין ההלכה היהודית לרפואה המודרנית בכל תחומי החיים, לרבות בתחומי הפוריות, הגינקולוגיה והבית היהודי (שילוב של ההלכה העתיקה והמציאות בת זמננו). תחום ההלכה במכון מתבסס על פסיקותיהם של פוסקי הלכה, ותחום הרפואה מתבסס על הרפואה בארץ ובעולם.

זה למעלה מ-20 שנים שרבני מכון פוע״ה ממליצים לנשים להיעזר בשיטת אביבה, ומפנים אותן ללימוד אצל יהודית פוני. מאות נשים שהגיע לקבל ייעוץ וללמוד את השיטה, פתרו בעזרתה בעיות פוריות רבות ושונות תוך שמירה על ההלכה.

רבני מכון פוע״ה אליהם ניתן לפנות בעניין שיטת אביבה: