סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

כעבור שבוע הפסיקו גלי החום - שיטת אביבה לגיל המעבר

קרקע פורייה נחשפה מחדש


שי פסי - מיניות והדיבור אודותיה הוא גם המקצוע שלה, בהיותה סקסולוגית הוליסטית ומנחת קבוצות בענייני מיניות

תשעה חודשים חלפו מיום שהפסיק המחזור של שי (shee) פסי, ועד שחזר, במפתיע. "כמו תשעה חודשי הריון", היא אומרת בחיוך מלא-פליאה כשהיא מגלה את המספר הסמלי. "זה בטח לא מקרי".

היא או-טו-טו בת 46, ושום דבר בה לא מזכיר את הביטוי המרגיז "גיל הבלות". היא תמירה ויפה והחיוך שלה קורן, ומשהו באופן ההתנהלות וההילוך שלה מפגין אישה שמודעת לכוח משיכתה. סקס הוא לא מילה גסה בעיניה, ואפילו לא משהו ששותקים אותו. סקס והדיבור עליו הוא גם המקצוע שלה, בהיותה סקסולוגית הוליסטית ומנחת קבוצות בענייני מיניות (ראו קישור בהמשך).

"העיסוק במיניות היה נוכח לאורך כל חיי", מספרת שי, "וברגע שהתחיל תהליך של ירידה בתשוקה המינית, במקביל לתופעות נוספות של גיל המעבר והפסקת הווסת, הבנתי שאני רוצה לטפל בזה".

התופעות הראשונות שחוותה היו גלי חום "איומים – ממש התקפות של זיעה, הייתי מתעוררת בלילה למיטה רטובה ממש". אל גלי החום נוספה איזו עייפות ולאות, שהיא נזכרת בה רק בדיעבד. "לא חוויתי הרבה מהתופעות האופייניות של הפסקת הווסת, לא היו לי תנודות קיצוניות של מצבי רוח. אבל השינוי שחל אצלי בהיבט המיני מאוד הפריע לי, ומה שקרה במובן הזה היה אחד הדברים העיקריים שדחפו אותי לחפש פתרון".

אז מה בעצם עשית?

"קודם כל, הייתי מודעת. כחלק מהתפתחות פנימית שאני עוברת, התחלתי לבדוק ולשאול את עצמי שאלות, והבנתי שהרבה דברים תלויים בי. שאם אני במודעות, הפתרון יגיע. וכך, במקרה (שוב היא מחייכת, כמי שאינה מאמינה במקריות), במהלך שיחה עם חברתי אדוה נפתלי, מדריכת שיטת אביבה, הבנתי שהשיטה הזאת, שמבוססת קודם כל על לקיחת אחריות אקטיבית על הגוף וטיפול בו, יכולה להיות הפתרון בשבילי. הבנתי את זה באופן העמוק ביותר, לא רק במובן השכלי. הגוף שלי הרגיש שזה הפתרון הנכון בשבילו".

יותר מכל הפליא אותה שתרגילים פשוטים, שנשענים על תנועות בסיסיות וקצובות, יכולות לחולל שינוי כזה בגוף: לסייע בכניסה להריון, להחזיר וסת שפסקה. "אדוה סיפרה לי מזמן על התוכנית, והזמינה אותי להשתתף בקבוצה של נשים בגיל המעבר שהיא מקיימת בשדה יעקב. תוך כדי התרגול, הבנתי עד כמה היחס שלי לגוף היה אוטומטי – איך אני, למרות הפתיחות שלי, לא חיה בנוחות ובאהבה עם האגן שלי. התנועות של האגן שדורשת התוכנית מכניסות משהו חי, חם, לתוך הגוף, הן כאילו מחיות אותו ובוראות משהו מחדש. בעצם, בזכות תשומת הלב שאת נותנת לגוף, את יוצרת קשר מחודש איתו".

מה קרה בעקבות התרגול?

"האמת היא שמה שקרה הוא בגדר פלא קטן מבחינתי, 'קריצה קוסמית'. בסך הכל נפגשנו לשלושה מפגשים שבהם למדנו את התרגילים. במקביל התחלתי לתרגל בבית, בסך הכל רבע שעה, פעמיים בשבוע. כעבור שבוע - שבוע אחד! - הפסיקו לי גלי החום, ובתוך שבועיים חזרה לחלוחית לנרתיק והרגשתי את התשוקה המינית מתעוררת.

"לא חלף חודש וכבר קיבלתי שוב וסת. זה משהו שבכלל לא צפיתי, לא התחלתי בתרגילים כדי להחזיר את הווסת, לא חשבתי שזה אפשרי בכלל. המטרה היתה לתמוך במה שקורה בגוף שלי בדרך הכי נינוחה. הדבר הכי מדהים הוא שגם הבת שלי, בת 12, קיבלה לא מזמן וסת, ופתאום הסתנכרנו, כמו שקורה לחברות הכי טובות. כשאני דיממתי, גם היא דיממה. ידעתי תמיד שכשנגמרת הווסת הגוף מתבלה מהר יותר, ולא הרגשתי מוכנה לזה – אני בקושי בת 46. יש לי סיפוק נורא גדול מזה שלקחתי את המושכות לידיים ויצרתי מציאות חדשה לגוף שלי".

"בכלל", היא מוסיפה, "בחודש הזה קרו כל כך הרבה דברים. הלכתי עם הבת שלי להתכנסות אמהות ובנות - עברתי סדנאות מטלטלות על חוט הזהב העובר בין אמא לבת. פתאום הכל התקשר והדברים נשזרו זה בזה - תשומת הלב לגוף, המודעות, לקיחת אחריות, התבגרות.

"העיסוק בפוריות הוא גם קרקע פורייה שנחשפה מחדש בשבילי לפתח ולהתפתח בעצמי. מבחינתי, זה שקול ללידה מחדש".