סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

לתרגל מתוך הנאה, ולא כי צריך


במסע אל ההורות, אומרת שירלי שדה, הדרך חשובה לא פחות מהתוצאה. אם תתרגלי את תרגילי השיטה מתוך אמונה שלמה, בשמחה ולא מתוך סבל – גם התוצאה תהיה טובה. לפני שבועות אחדים ילדה שירלי את בתה הבכורה

התמונה היא לליווי המאמר ואינה תמונתה של שירלי שדה וביתה - פרטי ההתקשרות איתה, שמורים במרכז שיטת אביבה. וינתנו למעונינים בתאום איתה ובהסכמתה.

"אנ-אקספליינד", לא מוסבר – זה המונח הרפואי שנתנו הרופאים לחוסר הצלחתם של שירלי שדה ובעלה להיכנס להריון. "כל הבדיקות שלנו היו תקינות, הכל נראה בסדר לגמרי, אבל במשך שנה ניסיתי להיכנס להריון ולא הצלחתי".

שירלי התחילה את המסע שלה בגיל צעיר יחסית, 31. אחרי שנה של ניסיונות עצמאיים החלה ליטול הורמונים בעצת הרופא, ולאחר שני מחזורים והזרעה הצליחה להיכנס להריון - אבל העובר לא התפתח.

הסיפור העצוב הזה חזר על עצמו יותר מפעם אחת, ובתוך שנתיים עברה שירלי ארבע הזרעות ושתי "הפלות נדחות", בראשונה ובאחרונה. "בדרך גם החלפתי רופאים", היא מספרת, "ולא ויתרתי על שום בדיקה. תוך כדי תהליך גם בדקתי את בלוטת התריס וגיליתי שהיא אינה מאוזנת, והתחלתי ליטול אלטרוקסין באופן קבוע. חשוב לי לציין שמלכתחילה גם ידעתי שאני סובלת גם משחלות פוליציסטיות. במקרה שלי, היו לי מחזורים סדירים וגם ביוצים, כך שזה לא הסביר את האי-פריון, אבל זה יכול להקשות על הכניסה להריון".

שירלי טיפלה בעצמה, עשתה כל מה שצריך, שמעה בעצת הרופאים, "אבל עבר זמן, והריון עוד לא היה. בעקבות שינויים שקרו בחיי עזבתי גם את מקום העבודה, ובמקרה פגשתי את מי שסיפרה לי על שיטת אביבה", היא משחזרת. שירלי כבר היתה אז בעיצומו של מחזור טיפולים נוסף, ולא רצתה להפסיקו באמצע. "המדריכה שלי, מלי אלי , מאוד המליצה שאפסיק עם ההורמונים, אבל אני הייתי כבר להוטה כל כך להיכנס להריון, זה בער בי – אז התחלתי לתרגל את השיטה במקביל להמשך הטיפול".

שירלי תירגלה לפי שיטת אביבה במשך מחזור אחד של טיפולים – מהמחזור ועד ההזרעה, ואז ניגשה לבדיקות הדם השגרתיות. השגרה של טיפולי פוריות כוללת בדיקת זקיקים וביציות – ומה רבה היתה הפתעתה כשבבדיקת הדם שקדמה להזרעה הבאה התגלתה "כמות מדהימה" של זקיקים – וכולם גדולים. "היה ברור שזה בהשפעת התרגול, כי בבדיקות קודמות, ובפרוטוקול טיפולי זהה, היתה התוצאה נמוכה בהרבה".

הטיפול ההוא אמנם לא הצליח, אבל במחזור הטיפולים הבא כבר הציע הרופא להוריד במינון ההורמון, כי השחלה מגיבה היטב לתרגול וכמות הביציות גדלה כל כך. "גם הזקיקים הריקים, שהם תוצאה של תופעת השחלות הפוליציסטיות, התמעטו", מדגישה שירלי.

גם במחזור הטיפולים הבא תירגלה שירלי לפי שיטת אביבה לצד הטיפול הההורמונלי – וסוף סוף הושג ההריון המיוחל, שהסתיים לפני שבועות אחדים בתינוקת יפה ובריאה, בת בכורה. "בסך הכל", מסכמת שירלי, "ניסיתי להרות במשך שנתיים, אבל שני מחזורי הטיפול שתירגלתי בשיטת אביבה הביאו לשיפור המשמעותי ולתוצאות המובהקות ביותר".

איך את מסבירה את זה?

"קודם כל, ברור שמבחינה פיסיולוגית השיטה עובדת ויש לזה הוכחות. תירגלתי בסך הכל שני מחזורים לפי השיטה, והגוף הגיב בתוצאות ממשיות – כמות הזקיקים עלתה בשיעור עצום בהשוואה לפעמים שלפני התרגול, ולי ההוכחה הזאת הספיקה.

"אבל יש אלמנט נוסף, שקשור לאמונה. תראי, מלי, המדריכה שלי, היא מין רוחניקית כזאת. בהתחלה זה היה לי מוזר, כי אני מאוד לא כזאת ולא ידעתי איך לאכול את זה. אבל היא מלאת רצון ואנרגיה רוחנית, ובסופו של דבר נשביתי בקסם. היא הכניסה לי לראש שאעשה את התרגילים מתוך שמחה אמיתית, מתוך הנאה ולא מתוך סבל. לא כי אני חייבת אותם, אלא כי זה ממלא אותי שמחה. והקשבתי לה: שמתי דיסק עם מוזיקה שאני אוהבת, וככה תירגלתי. אני מאמינה שזה השפיע על מצבי הנפשי – ומכאן גם על מצבי ההורמונאלי. מלי גם שלחה לי אנרגיות בזמן ההזרעה, והיתה איתי ברוחה. אני מאמינה שמשהו מתוך כל זה עבר גם אלי ונתן את התוצאה".

ולמטופלות אחרות היא אומרת: "במסע אל עבר ההורות, את מנסה להיאחז בהרבה דברים, במשהו מוחשי שייתן לך תוצאות, כי את לא יודעת מאיפה זה יבוא. עם שיטת אביבה אמנם רואים תוצאות מהר, אבל צריך לזכור: התוצאה לא תלויה בנו, הדרך חשובה. אם תאמיני בדרך, אם תראי בעיני רוחך שהדברים אכן מסתדרים, גם התוצאה תהיה בהתאם".