סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

אמא טבע עושה את שלה


אחרי שנתיים וחצי של ניסיונות להסדיר את "הבלגן", כלשונה, נתקלה בשיטת אביבה, וכעבור חודש של תרגול נכנסה להריון. בתה השלישית נולדה לפני ארבעה חודשים

התמונה היא לליווי המאמר ואינה תמונתה של מירי עידן וביתה - פרטי ההתקשרות איתה, שמורים במרכז שיטת אביבה. וינתנו למעונינים בתאום איתה ובהסכמתה.

קצת לפני בת המצווה של בתה הבכורה, כשהקטנה שלה היתה כבת 7, הבינה מירי עידן שזהו, מתחשק לה עוד תינוק בבית. "שני ההריונות הראשונים שלי הושגו בקלילות, בלי שום בעיה", היא מספרת, "לא תיארתי לעצמי שכניסה להריון יכולה להיות עניין מסובך כל כך".

כמה שנים קודם לכן היא עברה ניתוח, ששיבש את הפעילות ההורמונאלית שלה. "השחלה שלי התהפכה, סבלתי מכאבי בטן איומים, וביצעו בי לפרוסקופיה". השחלה שבה למקומה, "אבל סביב המחזור נהיה בלגן שלם", היא מספרת.

הרופא הסביר למירי שהתערבות כירורגית כמו זו שעברה יכולה לגרום שיבושים הורמונאליים, ומה שיסדיר מחדש את המערכת הם הורמונים. "הדעות חלוקות בין הרופאים בקשר לנטילת הורמונים. הגינקולוגים טוענים שההורמונים מונעים סרטן, ואילו הכירורגים טוענים להיפך, שהם עלולים לגרום סרטן. כך או כך, אצלי כבר ידעתי שהם גורמים לציסטות".

"במשך שנתיים הייתי בחוסר איזון הורמונלי מטורף. פתאום המחזור נעלם לשלושה חודשים, חזר, הופיע לזמן קצר ואז נעלם שוב. קצת אחרי בת המצווה של הבת הצלחתי להיכנס להריון אבל העובר לא התפתח ועברתי גרידה. ואז גילו לי ציסטה בשחלה. הרופא התעקש שאם יהיה מחזור הציסטה תיעלם לבד, ולמרות ההיסטוריה שלי רשם לי הורמונים ליצירת מחזור".

מירי נטלה את התרופות – והמחזור אכן חזר, הציסטה בשחלה נעלמה – אבל במקומה הופיעה ציסטה ענקית בשד. "שוב הגעתי לרופא, ושוב הוא הציע הורמונים. אבל אני כבר ידעתי שאסור לי להסתבך יותר עם תרופות – אני הרי מכירה את הגוף שלי ויודעת טוב מכולם איך הוא מגיב".

"אם את לא רוצה תרופות, למה באת אלי?" שאל אותה הרופא, היא נזכרת.

"באותו הזמן", היא מעידה, "כבר לא היה לי חשוב ההריון. רציתי רק מחזור סדיר ופעילות הורמונאלית מאוזנת. הרגשתי שאני משתגעת – מצבי רוח, כאבים, השמנה, כבדות – הייתי לגמרי מיואשת".

היא נשלחה מכאן לשם, למכון הזה ולמכון ההוא, לצילומי רחם ולבדיקות פוריות – אך לא מצאה מענה, לא לקושי להרות, ואף לא לחוסר האיזון ההורמונאלי.

"ואז התחלתי לחקור את האינטרנט", היא משחזרת, "וקראתי על צמח שנקרא שיח אברהם מצוי, שלפי האגדה נתן אברהם אבינו לשרה העקרה. ממה שסופר שם, השיח הזה היה תשובה לחלק גדול מהתסמינים שהיו לי - המחזור שלא מופיע, העובר שלא מתפתח. מיהרתי לבית המרקחת ורכשתי את הקפסולות – וכבר שם שאלה אותי הרוקחת אם אני סובלת מבעיות הורמונאליות ואם שמעתי על שיטת אביבה".

"התחלתי ליטול את הקפסולות משיח אברהם, אבל לא הרגשתי שינוי. כעבור שבועות אחדים התפרסמה ב"לאישה" כתבה על שיטת אביבה – נזכרתי במה שאמרה הרוקחת, עשיתי אחד ועוד אחד, חיברתי את האינפורמציה, והחלטתי לנסות את מזלי".

מירי הופנתה אל המדריכה יפעת בורודצקי , "ומהפגישה הראשונה נוצרה בינינו כימיה", היא מספרת. "הרגשתי שאכפת לה ממש, וגם הקליניקה שלה השרתה עלי אווירה נעימה. יש שם משהו שאנטי כזה, מזמין, שגרם לי תחושות מדיטטיביות. יפעת אמרה לי מההתחלה שחשוב שאתמיד בביצוע התרגילים, אחרת - חבל על הכסף שלי. היא גם המליצה שאמשיך בינתיים ליטול את התרופה הטבעית, הרי להזיק זה לא יכול".

מירי התמידה ותירגלה, "בעלי קרא לי אווירון כשהיה רואה אותי מתרגלת", ובתוך חודש, היא אומרת, "הפלא ופלא – נקלטתי!"

לפני ארבעה חודשים נולדה למירי תינוקת, בת שלישית, והיא עדיין מתקשה להאמין שהכל קרה מהר כל כך מרגע שהתחילה לתרגל. "שנתיים וחצי של ניסיונות, ובלי מחזור סדיר – והנה, חודש אחד של תרגול ואני בהריון. אין לי בכלל ספק שזה בזכות השיטה". היא מבקשת להוסיף כי יפעת, המדריכה, שמרה איתה על קשר חם לאורך כל ההריון וגם אחריו, והיא אסירת תודה לה על העידוד והתמיכה.

ומה את ממליצה לנשים אחרות שחוות קשיים דומים?

מובן שאני ממליצה על השיטה, אבל עוד קודם לכן אני קוראת לנשים לקחת אחריות על גופן. לא תמיד חייבים להקשיב לרופאים, רק אתן יודעות באמת מה נכון לכן. תנו לאמא טבע לעשות את שלה, היא יודעת מצוין את העבודה".