סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

סוף-סוף מישהו אמר לי שיש גם דרך אחרת


ארבע שנים התרוצצה ירדן בין רופאים, כדורים והורמונים להסדרת המחזור החודשי עד ששמעה על שיטת אביבה. כבר אחרי המפגש הראשון התחולל השינוי. היום, שנה אחרי, השיטה בשבילה היא כבר דרך חיים.

התמונה היא לליווי המאמר ואינה תמונתה של ירדן- פרטי ההתקשרות איתה, שמורים במרכז שיטת אביבה. וינתנו למעונינים בתאום איתה ובהסכמתה.

ירדן (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), בחורה אנרגטית ומלאת חיים, היא סטודנטית בשנות העשרים שלה ומתגוררת בדרום הארץ. לפני ארבע שנים, תוך כדי נטילת גלולות למניעת הריון, הפסיקה הווסת להופיע אצלה באופן סדיר - בכל חודש היו לה שבועיים של דימומים ושבועיים "נקיים" וחוזר חלילה, ולצד ההפרעה הזאת התפרצו פתאום גם פצעוני אקנה.

"הרופא רשם לי כל מיני סוגי כדורים, שלא עשו כלום. להיפך: סבלתי מתופעות לוואי כמו בחילות, עייפות ועוד תסמינים שגרמו לי אי נוחות כללית. הייתי אז בצבא וכלום לא עזר. אחרי שהשתחררתי חשבתי שאולי רופא של קופת חולים - לא צבאי - יעזור לי. אבל גם שם נחלתי אכזבה".

ומה קרה אז?

"הרגשתי חוסר אונים מול כל הסיטואציה הזאת. מחזור שבוע כן, שבוע לא; מחזורים ארוכים של שבועות שלמים - והרופאים אמרו לי: זה מה יש. לא ידעתי מה לעשות. בשלב הזה נסעתי לשליחות בחו"ל לשנה, והחלטתי להפסיק לגמרי עם הגלולות.

"כשחזרתי פניתי לרופא אנדוקרינולוג מומחה, שאמר לי שיש לי מה שנקרא ברפואה 'שחלות פוליציסטיות', והתחיל לדחוף לי כדורים הורמונליים, ושוב חזרו תופעות הלוואי. הייתי מיואשת".

בצר לה החליטה ירדן לפנות לאחותה, שהייתה אז 'דולה' (תומכת לידה) ועם השנים עברה בעצמה הכשרה כמדריכה ב"שיטת אביבה". אחותה, שמאמינה בגישה הוליסטית לטיפול בכאב ובבעיות גופניות, המליצה לה על טיפול בדיקור ובד בבד יעצה לה להפסיק מיד ליטול את התרופות. ירדן פנתה למדקרת ואכן ראתה שיפור מסוים, אך כעבור כחודשיים הציעה לה המדקרת לנסות במקביל את "שיטת אביבה", כדי לטפל באיזון הכללי של הגוף ולא רק בתסמינים עצמם.

לפני שנה, בבוקר גשום של חודש פברואר, מספרת ירדן, "הגעתי לראשונה למיכל פוני, המדריכה בשיטת אביבה". כבר בתחילת הפגישה היא הופתעה לשמוע שאובחנתי כבעלת שחלות פוליציסטיות. לטענתה, זה כלל לא התאים ל'פרופיל' שלי - אני קטנה, נמוכה ורזה - מה שלא מאפיין בעלות שחלות פוליציסטיות, ואחרי כמה דקות שיחה היא קיבלה החלטה לשנות תוכנית פעולה.

אז מה באמת הייתה האבחנה של מיכל, ומתי התחלת להרגיש שינוי?

"כבר אחרי המפגש הראשון, כשהתחלתי לתרגל, היה שינוי. הרגשתי שהגוף אומר לי: 'אני צריך את זה, תודה שהגעת'. אחרי שבועיים הגעתי שוב לתל אביב, ואחרי חודש שוב. תוך כדי תרגול השיטה המשכתי עם הדיקור ועשיתי גם שינוי תזונתי.

"לדברי מיכל, הבעיה נבעה מהגלולות שנטלתי שנים רבות כל כך ברצף, ולא משחלות פוליציסטיות. ואכן, התרגילים שהיא הציעה שינו את כל התמונה ההורמונלית שלי.

"אחרי כל כך הרבה תסכולים ומסע ארוך, סוף-סוף מישהו אמר לי שיש דרך אחרת. פחדתי לוותר על הגלולות, והנה - הפסקתי עם הגלולות והכול נהיה יותר טוב".

את אומרת ששלושה מפגשים שינו לך את החיים?

"ממש כך. היום, ממצב של מחזור בכל שבוע, למשך שבועיים, המחזור שלי הפך לסדיר כפי שצריך להיות - בכל 27 ימים. אמנם היו רק שלושה מפגשים, אבל אני בקשר רציף עם מיכל בטלפונים ובמיילים, ואני מקפידה לתרגל את השיטה שלוש פעמים בשבוע, 40 דקות בכל פעם, בבוקר".

מה את יכולה לומר למי שחווה בעיות של אי סדירות המחזור, כמו שלך?

אני מקווה שעוד ועוד נשים צעירות יכירו את השיטה, אני משוכנעת שהיא משנה ומשפרת את איכות החיים. לי עצמי זה הגביר מאוד את המודעות לגוף שלי מכל הבחינות - יציבה, חום גוף, ועוד משתנים. הימים שבהם אני מתרגלת את השיטה נראים אחרת לגמרי.

אני רואה את זה ככה: יש מי שעושה יוגה, אחרים רוכבים על אופניים, ואני מתרגלת בשיטת אביבה. זאת השגרה שלי, ואני לוקחת אחריות על החיים שלי קדימה, כדי שביום שארצה להיכנס להריון - אדע שהגוף מוכן.