סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

כשהבנתי שהכל תלוי בי, ניצחתי!


הרופאים הודיעו לרחל שאין לה סיכוי להרות שוב, אבל היא התעקשה. חודש אחד אחרי שהתחילה לתרגל את שיטת אביבה, נכנסה להריון.

זה תפס אותך לא מוכנה: בראש את לא שם, והאמת, גם לא בגוף - את מרגישה בשיא פריחתך, אולי קצת עייפה לפעמים, אבל יש לך עוד תכניות... וגם תכננתם להביא עוד ילד....

מהרגע הראשון ידעה רחל שתהיה לה בת. ולא מדובר ברגע הראשון של ההריון – ההריון היה ה"הפי אנד" בסיפור שלה – אלא מהרגע שבו הבינה שמשהו בגופה השתבש.

"זה היה לפני כעשר שנים, וכבר היו לי שני בנים", מספרת האישה הצחקנית והאופטימית, בת 43 היום. "חייתי את המסלול המהיר של החיים: עבודה, בית, משפחה. הצרכים של כולם קדמו לצרכים שלי, הייתי בלחץ ועומס תמידי, ולא הקדשתי רגע אחד לעצמי. ואז התחלנו, בעלי ואני, לדבר על עוד ילד. לא חשבתי שתהיה בעיה, אחרי הכל, כבר עשיתי את זה פעמיים – אבל עובדה: ניסינו וניסינו וזה לא קרה. לא נכנסתי להיריון".

ומה אמרו הרופאים?

"לתדהמתי, אחרי סדרת בדיקות שעברתי, הודיעו לי שאני נמצאת בתהליך של מנופאוזה. פתאום קלטתי כל מה שכרוך בזה: הפסקת הווסת, גיל הבלות – ואני בסך הכל צעירה בת 34!"

איך הגבת?

"סירבתי לקבל את זה. התעקשתי ורצתי מרופא לרופא, לא הייתי מוכנה לקבל את רוע הגזירה. זה הגיע אפילו למצב שבו אמר לי אחד הרופאים, גינקולוג בכיר שהגעתי אליו באופן פרטי: מה את רוצה? יש לך שני ילדים בריאים. תשמחי בהם, תסתפקי במה שיש ולכי הביתה".

אבל רחל, אישה דעתנית ונחושה, חדורת-אמונה, הרגישה שבזה לא תם הסיפור. לדבריה, ידעה שהיא חייבת לפצח את הסוד ולנצח את הגוף. נדרשו לה עוד כמה סדרות של בדיקות, אכזבות והשפלות לפני שהגיעה, דרך מקרה, ל"מכון פועה". "חבר של בעלי שמע על הניסיונות שלנו וסיפר לו שאשתו נעזרה גם היא במקום, ואני, שלא היה לי מה להפסיד, החלטתי לנסות".

ב"מכון פועה" הפנו את רחל אל שיטת אביבה ואל מי שמתרגלת אותה, יהודית פוני . המפגש, לדברי רחל, היה גורלי. "מהרגע הראשון היה בינינו חיבור. הרגשתי שהיא מבינה בדיוק על מה אני מדברת, ושהיא תוליך אותי אל המקום הנכון. היא לימדה אותי סידרה של תרגילים ואני הקפדתי לעשות אותם בכל מקום – בעבודה, בבית, במקומות ציבוריים. היא הובילה אותי, בעזרת נחישות והתמדה, אל הביוץ המיוחל, וגם אל התינוקת שתיוולד לי. הכל עוד היה בראש – אבל כבר ראיתי את זה קורה. בזכות יהודית ראיתי את הילדה שלי נובטת בתוכי, יכולתי ממש להרגיש אותה – וזה עבד באופן שקשה לתאר במלים".

"עבד ועוד איך". בתוך חודש בדיוק מתחילת הטיפול הופיע הביוץ, וכבר בביוץ הראשון הרתה רחל. היא נזכרת איך שלח אותה רופא קטן-אמונה לעשות אולטרסאונד, כי חשב שמדובר בציסטה. "אבל הטכנאי הנחמד בדק אותי ואמר, 'גברתי היקרה, זאת לא ציסטה ולא נעליים. מדובר בשק היריון!". היא גם זוכרת סגירת מעגל שהתרחשה בשבוע 41, כשהגיעה למעקב הריון במכון לבריאות האישה בחיפה. "אותו הרופא שחרץ את גורלי ובישר לי שלא אכנס עוד להריון קיבל אותי לבדיקה – ולא האמין למראה עיניו. לא רק שעמדתי ללדת, זה עוד היה הריון טבעי ובלי כל טיפולים". כעבור תשעה חודשים ילדה את בתה, היום בת שבע.

אבל בכך לא נגמר הקשר של רחל עם שיטת אביבה. "המתנה שקיבלתי מיהודית היתה כל כך גדולה ומשמעותית, שהיה לי ברור שאני מוכרחה להעביר אותה הלאה. הידע הזה לא יכול להישאר רק אצלי, החלטתי שאני רוצה לעזור לנשים אחרות". וכך, במשך שנים אחדות, הדגימה רחל באופן לא פורמלי ובהתנדבות תרגילים משיטת אביבה לנשים בסביבתה הקרובה. בצניעות היא מעידה כי "מעולם לא התיימרתי להכיר את כל נבכי השיטה, אבל ידעתי שאני יכולה לעזור – ואני שמחה שהצלחתי".

לאחרונה, "כאילו במקרה, אבל שום דבר לא מקרי", כמו שהיא אומרת, יצרה שוב קשר עם יהודית, ושמעה להפתעתה על קורס מדריכות השיטה שקרם עור וגידים באותם הימים. מאז, היא עושה את דרכה מהצפון לבני ברק אחת לשבוע, כדי לקבל הסמכה כמדריכה רשמית של השיטה. "עכשיו, ברור לי שזה נהפך לייעוד. עוד לפני שביתי נולדה עזבתי את מקום העבודה המלחיץ והחלטתי להאט את הקצב, כי הבנתי מיהודית שהלחץ והמתח עושים שמות בגופי ומבלבלים את ההורמונים. אבל בשנים שעברו מאז התמקדתי והבנתי: שיטת אביבה שינתה את חיי, ואני חייבת להפיץ אותה הלאה".

רחל היא מדריכת שיטת אביבה, תוכלו ליצור איתה קשר דרך האתר, לשמוע עוד מנסיונה ולשוחח איתה באופן אישי.