סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

חשבתי שבשחלות פוליציסטיות מטפלים רק כשרוצים הריון


כשדלת חדרה סגורה, לבדה מול הסקייפ, למדה שרון בת ה-15 כיצד לבצע תרגילי התעמלות פשוטים במטרה להסדיר את המחזור החודשי. אמה של שרון מספרת כי בתה התמסרה לתהליך – והתוצאה הגיעה מהר מהצפוי

מאז שהיא זוכרת את עצמה, שרון אוהבת לרקוד. בעיקר היפ-הופ, אבל כל מוסיקה נותנת השראה לרגליים לרקוד מעצמן וללב להתרונן משמחה. שרון נולדה וגדלה בלונדון, בת למשפחה ציונית שומרת מסורת. אמה הבלגית התאהבה בג'נטלמן אנגלי ועברה בעקבותיו לבריטניה. אוקספורד סטריט הוא ביתה השני. בעצם, התואר הזה מחולק, שווה בשווה, עם תנועת הנוער בה היא מדריכה באהבה חניכות צעירות.

כמו כל נערה בגילה, גם שרון חיכתה בהתרגשות מהולה במעט חשש למחזור החודשי שיהפוך אותה, כך הרגישה בלבה, לאשה אמיתית. וכשהמחזור החודשי הופיע, באופן סמלי, בסביבות גיל בת המצווה, הרגישה שרון שחצתה את הגבול בין ילדות לבשלות. אבל לחיים, כרגיל, היו תוכניות משלהם.

מספרת סוזי, אמה של שרון: ״כמה שבועות לאחר הופעת הווסת הראשונה הבחנתי ששרון העלתה מאוד במשקל. לא ייחסתי לכך חשיבות יתרה, חשבתי שאולי הגזימה מעט עם הממתקים. לכן הקפדתי שתאכל בריא יותר, שתתמיד בפעילות גופנית ושתצמצם את כמות הממתקים. אבל זה לא שינה מאום״.

"בגיל 13 החל המחזור החודשי 'לזייף'. הווסת הייתה נעלמת למשך חודשים, חוזרת למחזור אחד או שניים ושוב נעלמת. שרון היא שחיינית, וחוסר הסדירות של המחזור הפריע לשגרת האימונים. חודשים אחר כך החלה נשירה שיער מאסיבית שלוותה בשיעור יתר במספר אזורים בגוף. עכשיו הבנתי שמשהו לא בסדר. זה לא ייתכן שילדה בריאה, חזקה, ספורטיבית - סובלת מתופעות כל כך קשות".

כך נמשכו הדברים כשנתיים. בהמלצת הרופא, עברה שרון בדיקה שהעלתה כי היא סובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות. "לא ידעתי מה זה אומר בדיוק" , אומרת סוזי, "רק שזה קשור למחזור לא סדיר ולהעדר ביוץ. תמיד חשבתי שזו בעיה שמטפלים בה רק כשרוצים להיכנס להיריון, והרי כאן מדובר בנערה בת 15... ועדיין, מחזור לא סדיר פוגע באיכות החיים גם אם היא לא מתכננת ילדים בעתיד הקרוב.

"רופאה המליצה לי להתחיל טיפול באמצעות הורמונים. אני מבחינתי ידעתי שזו לא אפשרות. דיברתי עם דיאטנית שגם התנגדה לטיפול ההורמונלי והציעה לי להחליף את התזונה. התלבטתי. למזלי יש לי חברה טובה בארץ, שמה חגית דיקשטיין, שבמקרה או לא במקרה מדריכה בכירה בשיטת אביבה. הרמתי אליה טלפון. חגית אמרה מיד שאפשר לטפל בבעיה בקלות באמצעות תרגילי השיטה, ולהגיע למחזור סדיר במהירות. חגית התנדבה לטפל בשרון, הן כחברת המשפחה והן כמדריכה מקצועית.

"בשלב הזה פרשתי הצידה, כמו שאומרים, ונתתי לקשר של שרון וחגית לצמוח מעצמו. בכל זאת מדובר בנערה שחווה בעיה נשית עדינה ורוצה קצת פרטיות להתמודד עם עצמה. מה לעשות, אפילו עם אמא מביך לפעמים לדבר על וסת או שחלות..."

וכך, כשדלת חדרה סגורה, לבדה מול הסקייפ, שרון למדה מחגית כיצד לבצע תרגילי התעמלות פשוטים, פעמיים-שלוש בשבוע, במטרה להסדיר את המחזור. שרון התמסרה לתהליך וביצעה את כל ההוראות בקפידה, בהתמדה ובנחישות.

סוזי: "אני יודעת שבשיטת אביבה לא מתייחסים לתוצאות כאל נס או קסם - לא משנה כמה הן מופלאות, אבל באמת שאין לי מילים אחרות לתאר את מה שקרה. השינוי הגיע תוך שבוע: הווסת חזרה! אחרי חודשים ש... אני לא זוכרת אפילו כמה מרוב הזמן שחלף, פתאום הווסת חזרה. אבל זה לא היה באמת "פתאום", זה היה בזכות התרגילים. רק בזכותם".

תרגילי ההתעמלות בשיטת אביבה עוזרים להחזיר לגוף את האיזון ההורמונלי ולהביא לריפוי עצמי של תסמונת השחלות הפוליציסטיות. בתחילת הטיפול, יש לבצע אותם פעמיים שלוש בשבוע, למשך שלושה חודשים עד חצי שנה. לאחר ריפוי התסמונת מומלץ לשמר את התוצאה בעזרת שניים-שלושה תרגילים שמבצעים רק יומיים או שלושה בחודש.

לאחר כמה שבועות הבחינה שרון שהשיער נושר פחות מבעבר. סוף סוף יכלה להסתרק בלי לספור שערות על המסרק. עדיין היא צריכה להתמודד עם המשקל העודף וגם בעיית שיעור היתר לא נפתרה, אבל הגוף של שרון מתפקד בצורה הנשית הבריאה ביותר עם וסת סדירה ותקינה.

סוזי ושרון משייכות את הסדרת המחזור החודשי ישירות ובלעדית ליישום שיטת אביבה. "עובדה" , מדגישה סוזי, "כשהיא לא מבצעת את התרגילים הווסת לא מופיעה" .

היום שרון כבר בת 16. בעוד שנתיים תסיים את לימודיה ותגיע לארץ לשנת שירות לאומי לפני שתתחיל ללמוד באוניברסיטה. וכשיגיע הזמן ושרון תרצה להביא ילדים לעולם - אם יתגלה קושי כלשהו, היא תדע בדיוק למי לפנות.