סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

הייתי סקפטית, אבל לא היה לי מה להפסיד


הרופא התעקש שיש לה "שחלות פוליציסטיות מלידה", אבל יעל, שכל חייה לא חוותה בעיות הורמונליות, התקשתה לקבל את הקביעה והאמינה שהיעלמות המחזור בגיל 31 היא תוצאה של הפסקת השימוש בגלולות. שישה חודשי תרגול על פי שיטת אביבה הספיקו עד שהרופא שאיבחן אותה פסק: "את נקייה לגמרי"

התמונה היא לליווי המאמר ואינה תמונתה של יעל- פרטי ההתקשרות איתה, שמורים במרכז שיטת אביבה. וינתנו למעונינים בתאום איתה ובהסכמתה.

"מאז שאני זוכרת את עצמי", מספרת יעל (שם בדוי), בת 32, "תמיד היה לי מחזור סדיר, הכול היה 'לפי הספר' ולא היו לי שום בעיות, הורמונליות או אחרות. בתחילת שנות העשרים שלי התחלתי להשתמש בגלולות והמשכתי להשתמש בהן במשך עשר שנים ברציפות. לפני שנתיים, כשעוד הייתי נשואה, הפסקתי לקחת גלולות על מנת להרות".

ואז שמעת שיש לך שחלות פוליציסטיות?

"כן. מעולם קודם לכן לא אובחנתי, ובאותם ימים עברתי גם משבר אישי קשה, ותוך כדי הניסיונות להיכנס להריון נפרדנו. כשהרופא אמר לי שאני פוליציסטית 'מלידה', ושאני בטח לא זוכרת נכון והמחזור שלי לא היה סדיר גם לפני שהתחלתי לקחת גלולות – לא הייתי מוכנה לקבל את זה. הרגשתי – והיום אני יודעת שצדקתי – שהציסטות צמחו בגלל הגלולות שלקחתי כל כך הרבה שנים ובגלל המשבר הנפשי שחוויתי".

איך בעצם יכולת לדעת שזה קרה בגלל הגלולות?

"כל השנים, טרם נטילת הגלולות, שבהן הייתי בבדיקות שגרתיות אצל רופאי נשים ועשיתי אולטרה-סאונד, לא אמרו לי כלום על כך שאני פוליציסטית. ורק כשהפסקתי להשתמש בגלולות, אחרי חודשיים המחזור התחיל להשתבש. חודש או חודשיים לא היה לי מחזור ופתאום הרופא אמר לי שיש לי נטייה לפוליציסטיות"

יעל ביקשה לקבל חוות דעת נוספת של מומחה לפוריות, "וגם הוא הראה לי, על גבי מסך האולטרה-סאונד, שאני אכן פוליציסטית בשתי השחלות"

היא מספרת שנאמר לה שהתופעה שכיחה בקרב עשרה אחוזים מהנשים, ושאין פתרון לתסמונת זו. "אמרו לי שעלי ללמוד לחיות עם זה ושהפתרון הוא פשוט: לחזור ולהשתמש בגלולות ובמקרה של ניסיון להרות להשתמש באמצעים קונבנציונליים אחרים".

רוב הנשים היו שומעות בעצת הרופא וחוזרות לגלולות. למה התעקשת ולא קיבלת את הפתרון הזה?

"קודם כל, אז עדיין ניסיתי להיכנס להריון ופתרון הגלולות לא היה רלוונטי, ואיכשהו הרגשתי שהוא לא באמת מקשיב לי. מבחינתו זה היה נורא פשוט ויומיומי, הוא ממש לא התרגש, אבל אני הייתי בשוק. האבחון המיידי שלו ערער אותי מאוד, והרגשתי שהוא ממש מזלזל ברגשות שלי, בייחוד כשהתעקש שאני לא זוכרת ולא יודעת. יצאתי משם מעורערת ומתוסכלת, והמחזור המשיך לגמגם. עשיתי בדיקות הורמונליות – והתברר שהקורטיזול בשמים, נתון שהתאים לתקופה הקשה שעברתי בתחום הזוגי, שהובילה לגירושין אחר כך. זה חיזק את התחושה שלי שמצבי הבריאותי אינו טבעי ואינו גנטי. בד בבד, הרופא המשיך ללחוץ עלי לחזור לגלולות כדי להסדיר את המחזור. לא ידעתי מה לעשות, אבל משהו אמר לי שעלי להקשיב לעצמי ולגופי ושהגלולות הן לא הפתרון – הן בעצם המקור לבעיה".

יעל התחילה לחפש כיוונים אחרים. היא קראה הרבה על תופעת השחלות הפוליציסטיות, והבינה שהיא אינה עונה כמעט על שום קריטריון שמתאים לתופעה מלבד הפסקת המחזור. בעקבות כך שינתה את התזונה שלה והתחילה בטיפולי דיקור. אבל המחזור לא הגיע.

מתי בעצם פנית לשיטת אביבה?

"אני מאמינה גדולה בריפוי טבעי ובפעילות גופנית. כשהתחלתי לקרוא על התופעה ולעשות דיקור, אמא שלי שלחה לי יום אחד מאמר על שיטת אביבה. קראתי עדויות של נשים, וההוכחה הטובה ביותר בשבילי הייתה שיחה עם אחת המטפלות שסיפרה לי סיפורי הצלחה שלה כמטפלת. משם פניתי למלי אלי, מדריכה בשיטה, שהרגשתי איתה חיבור וכימיה מיידיים. היא התחילה לטפל בי בדרכה הנעימה, המרגיעה והתומכת. אני חייבת לומר שבתחילה הייתי קצת סקפטית, אבל לא היה לי מה להפסיד, והחלטתי שאני הולכת על זה עד הסוף".

בסך הכול, נפגשו יעל ומלי שש פעמים, למשך שישה שבועות. "זה היה קצר, אבל התוצאות היו מדהימות", מספרת יעל. "בתוך חודשיים-שלושה קיבלתי מחזור, ומאז – כבר שבעה חודשים - המחזור מופיע באופן סדיר. גם הפצעים הנוראים שהופיעו לי על הפנים בעקבות הפסקת הגלולות וחוסר האיזון ההורמונלי שנוצר עקב כך - נעלמו. לאט לאט, בהנחייתה של מלי, המעטתי בתרגולים והיום אני מתרגלת מעט מאוד, בתקווה שהגוף שלי חזר למסלולו הטבעי. גם היום, כשאני מוצאת פחות זמן לתרגל, המחזור מגיע כמו שעון והכול טוב. מבחינתי, רכשתי כלי נוסף, מפתח לטיפול עצמי, שיעמוד לעזרי בכל פעם שתתעורר בעיה הורמונלית. היום אני יודעת שכשארצה להיכנס להריון, הגוף שלי יהיה מוכן".

גולת הכותרת, מבחינתה, היא תגובתו של הרופא שאיבחן אותה לראשונה. "הגעתי אליו לביקורת אחרי שישה חודשים של תרגול ואחרי שנה מהבדיקה הקודמת. הוא כלל לא זכר שהייתי אצלו, וגם לא את הדיאגנוזה שהוא נתן לי אז. בבדיקה הכול היה תקין, הוא אמר שאני 'נקייה' לגמרי. שאלתי אותו: מה, אין לי שחלות פוליציסטיות? והוא לא ידע על מה אני מדברת".

"בדיעבד", מסכמת יעל, "אני הכי שמחה שהקשבתי לגוף שלי. אני יודעת שלא אחזור עוד לגלולות כדי להסדיר את המחזור באמצעים מלאכותיים. ולמי שקוראת את המילים האלה ומזדהה עם מה שתיארתי כאן ומה שעבר עלי אני מציעה לחשוב פעמיים לפני שהיא מכניסה חומרים כימיים לגוף בלי סיבה. שווה לנסות קודם את שיטת אביבה. זה לא מזיק, זה לא כואב - ויש תוצאות!