סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

תרגלתי גם עם הנפש - סיפור ההריון של יסמין


יסמין, אמנית צעירה, לא הצליחה להרות במשך כשנתיים, מאז נישואיה, "וכיוון שהרופאים אמרו שהכל תקין, התחלתי לחשוב שאולי הסיבה היא חוסר המוכנות הנפשית שלי לילד". הפניה מקרית בפייסבוק שלחה אותה אל אדוה נפתלי, מטפלת בשיטת אביבה, "ושם, במפגשים קבוצתיים שבהם תרגלתי יחד עם נשים במצב דומה, קיבלתי את התמיכה וההעצמה שהייתי זקוקה להן"

תחושות, מראות, צלילים, צבעים, צורות, אבסטרקט... כל אלה מדברים אל יסמין יותר מאשר מילים. לדבריה, מילים חיות את הרגע; רגשות, ריחות, גוונים - הם נשארים לנצח. לכן, בראיון איתה, יסמין לא ממש זוכרת מה אמר הרופא או מה הציעה המטפלת. היא זוכרת רק את התחושות שליוו את המילים: בלבול, תסכול, כעס, קנאה, פחד.

יסמין (36) גדלה בקיבוץ, במסלול חיים כל-ישראלי לכאורה – אבל כשמתעכבים על פרטי הביוגרפיה שלה אפשר בנקל לזהות את הייחוד, את המשיכה לבדוק את הגבולות: בגרות, צבא, לימודים במגמה לאמנות בבצלאל, חתונה, בית. את ביתם הקימו בכפר בדואי בצפון – משפחה יהודית יחידה בין שכנים מסבירי פנים (משיכה לצבעים, לצלילים ולמראות כבר אמרנו). ביתה מלא ביצירות אמנות פרי ידיה. ציורים, פסלים, כלי חרס. "הקשר בין ערבים ליהודים עניין אותי מאז ומעולם", היא אומרת בשעה שהיא מגישה לשולחן קפה שחור בספלים אותנטיים, מקפידה על הטקס בתשומת לב אוהבת.

התחנה הבאה במסלול החיים הטבעי הייתה כמובן ילד משותף. "ניסינו להיכנס להיריון בערך מהרגע שהתחתנו, ב-2012", היא מתחילה לספר. "וזה לא הצליח". כמו בהרבה מקרים, גם יסמין קיבלה מהרופאים את האבחנה הכל-כך מייאשת: אין לך שום בעיה, הכל תקין, אנחנו לא יודעים למה את לא מצליחה להיקלט...

יסמין פנתה לאירדיולוגית (מאבחנת באמצעות גלגל העין), "סוג של מתקשרת וקצת מכשפה שגם מאבחנת בציפורניים", היא מחייכת. "היא נתנה לי כל מיני המלצות לתזונה מיוחדת ופעילות גופנית. להיריון זה לא עזר, אבל היו לי עוד על מיני בעיות שהיא כן הצליחה להעלים. הרגשתי שהגוף מחוזק, אבל לא נכנסתי מזה להיריון".

יסמין החלה בשגרת טיפולי פוריות קונבנציונאלית: שלושה מחזורים של הזרעות שלוו בהזרקת הורמונים. וכשאלו לא עזרו פנתה להפריה חוץ גופית. "ה-IVF הראשון נכשל ואז, במקרה, ראיתי בפייסבוק שיתוף שמישהו עשה למאמר על שיטת אביבה". משהו במילים שם תפס אותה. היא לא זוכרת מה בדיוק, אבל "הייתה שם הזמנה לסדנה שעמדה להיפתח עם טלפון של אדוה נפתלי, מדריכה בכירה בשיטת אביבה ומנחת הקבוצה. אז התקשרתי והגעתי".

שיטת אביבה מאפשרת לכל אשה ללמוד ולתרגל את שיטת אביבה בצורה המותאמת אישית למצבה הפיזי והנפשי, לגילה, לשגרת יומה. לחלופין, ניתן להצטרף לקבוצה שבה כל המשתתפות סובלות מבעיה דומה הניתנת לפתרון בעזרת מקבץ תרגילים אחיד לכולן. "לשיטת אביבה הגעתי כשהייתי במצב נפשי די מבולבל. טכנית, לא היה שום דבר לא בסדר אצלי, אז הכנסתי לעצמי לראש שאולי אני לא מוכנה נפשית לילד, שאולי אני מחבלת בעצמי באיזשהו אופן. בגלל זה, מאוד משך אותי הקטע הקבוצתי. היה המון שיתוף בקבוצה, תמכנו זו בזו, הבנו אחת את השנייה, הייתה אינטימיות השמורה לנשים בלבד. בבית החולים, במהלך הטיפולים את אמנם פוגשת המון נשים במצבך אבל את רק חולפת על פניהן והן על פנייך, ואין קשר בין אחת לשנייה. ואני דווקא כן חיפשתי את התמיכה של נשים שמבינות בדיוק מה עובר עלי".

כדרכה, היא פחות זוכרת מילים, אבל זוכרת בעיקר את האווירה התומכת של הקבוצה. "עשינו מעגל העצמה, פתחנו בקלפים, ואדוה היתה מדהימה". ספרי עוד, מדהימה באיזה אופן? "המילים שלה ליטפו אותי. אני זוכרת תחושות חזקות של התרגשות, ציפייה, תקווה, התחזקות".

אדוה הנחתה את המשתתפות כיצד לתרגל את שיטת אביבה ובנתה תוכנית תרגול לביצוע התרגילים בעוצמות הנכונות ובימים הנכונים על פני החודש, במטרה להזרים דם וחיות לאברי הרבייה. יסמין נהנתה מהתרגילים. "הם עשו אותי יותר חרמנית", היא צוחקת. במקביל, ניגשה להפריה שנייה - ונקלטה.

בנה, כיום בן חודשיים, הקדים להיוולד, ואת החודש הראשון של חייו בילה בפגייה. ההתחלה לא היתה פשוטה, אבל מעגל התמיכה – שכלל בעל, משפחה, חברות וחברים – סייע לעבור את התקופה בשמחה ובהתרגשות. "גם עם אדוה שמרתי על קשר, וישר לי רק מלים טובות עליה: היא חיזקה אותי והיתה מסורה, מאוד אכפתית, זמינה גם בטלפון מעבר למפגשים. הרגשתי שהיא באמת מתעניינת ורוצה לשמוע מה עובר עלי".

האם תמליצי לנשים אחרות על שיטת אביבה?

"כן, בהחלט. מכיוון שמדובר בתרגילים, שיטת אביבה מאפשרת לך להיות אקטיבית בטיפול שלך, שיטת אביבה מחזירה לך את הכוח לפעול למען מה שאת רוצה להגשים. זה לא רק הטכנולוגיה או הרפואה שקובעות אם תצליחי או לא, זו גם לא אמונה שאמורה 'לעזור לך'. זו את שעושה משהו כדי להשיג את המטרה. זה בעיני מסר מחזק. טוב לדעת שיש משהו שאני יכולה לעשות בעצמי למען עצמי".