סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

לא פחות מנס!


״אם תצליחי להיכנס להיריון מביצית שלך, זה יהיה לא פחות מנס״

התמונה היא לליווי המאמר ואינה תמונתה של שני - אנו שומרים על פרטיות המטופלות שלנו, פרטיהן האמיתיים שמורים במרכז שיטת אביבה ויינתנו למעוניינים בתאום איתה ובהסכמתה.

כשאחד ממומחי הפוריות הבכירים בישראל קובע כי הסיכוי שלך להרות מביצית שלך הוא קרוב לנס, את מאבדת את התקווה. לכן, גם כשהווסת איחרה, שני לא טרחה אפילו לעשות בדיקת דם. רק אחרי שבוע היא התחילה לחשוד שאולי, רק אולי, הבלתי ייאמן קרה...

שני נולדה וגדלה בעולם מוסיקלי. אמה הייתה מורה לפסנתר ומאז ששני זוכרת את עצמה היא מנגנת, וכעת גם מלחינה, על הפסנתר. אני משוחחת אתה על בריאות, ילדים, אהבה, והדימוי הראשון שעולה לי בראש הוא זה: שחור-לבן. אם יש מישהי שהחיים מיטלטלים אצלה בין שחור ולבן, הרי זו שני.

"זה לא שלא חיפשתי זוגיות", היא אומרת בכנות, "רציתי להקים משפחה כמו שאומרים 'רגילה', אבל לפעמים את מגיעה לגיל מסוים ואין לך זוגיות, ואז מחליטה: או שאת מוותרת על אימהות, או שאת עושה לבד".

ה'גיל המסוים' אצל שני היה 42. חודש לפני יום ההולדת היא מצאה את עצמה בחדר אחד עם פרופסור בכיר, מהידועים בתחום הפריון. בדיקת פוריות שעשתה העידה על ערכי FSH גבוהים - 23. הפרופסור אמר שאם היא רוצה להרות, היא תיאלץ להשתמש בתרומת ביצית. "בואי נעשה שני ניסיונות הזרעה ואז נחליט איך מתקדמים, אבל הסיכוי קלוש. קרוב לנס".

זו לא הייתה הפעם הראשונה ששני ישבה מול רופא שבפיו בשורת איוב. שש שנים קודם לכן אובחן אצלה סרטן בלוטת התריס. בלוטת תריס הוצאה, שני עברה טיפולים והחלימה לגמרי. "אין קשר בין שני הדברים", היא מבהירה. "כבר בתחילת המחלה ידעתי שאני הולכת להחלים, ידעתי שתפסו את זה בזמן. בעיות הפוריות אינן קשורות לסרטן".

מדינת ישראל אינה משתתפת בהוצאות טיפולי הפוריות אצל נשים בעלות FSH הגבוה מ-20, אבל שני ידעה כי לא תוכל לעמוד במימון טיפולים פרטיים. הפרופסור הציע אפוא שתבצע שתי הזרעות, בשביל הפרוטוקול, וניבא הצלחה רק בתהליך של IVF מתרומת ביצית.

״איך מתמודדים עם חדשות כאלו?״

"עצובים. מתאבלים, מעכלים, וקמים הלאה".

אחרי שעיבדה במשך שבוע את מצבה, חיפשה שני באינטרנט פתרונות אפשריים. "הרופא די הצליח לשכנע אותי שתרומת ביצית היא הפתרון עבורי, אבל החלטתי שלפני שאני מרימה ידיים, אני בודקת לראות אולי בכל זאת יש פתרון אחר, שהרופא אולי לא שמע עליו." שני פנתה לדיקור סיני, אבל נאמר לה שאי אפשר לעזור לה מאחר שבלוטת התריס שלה הוסרה. בהמשך שיטוטיה ברשת נתקלה בסיפור הצלחה של מתאמנת בשיטת אביבה, והרימה טלפון למדריכה מיכל דחב"ש.

בניגוד לפרופסור, מיכל לא חשבה לרגע שהסיכוי הוא קרוב לנס. היו מאחוריה מספיק סיפורי הצלחה, שלה ושל מדריכות אחרות, על נשים שהצליחו להוריד את ה-FSH בזכות תרגילי שיטת אביבה ולהרות בהצלחה.

"מיכל הייתה נהדרת. היא עודדה אותי מאוד ונתנה לי להרגיש שלא הכל אבוד וסופי כמו שניבא הרופא. כבר בשיחה הראשונה החלטנו ללכת על טיפול משולב שכולל את שיטת אביבה ודיקור סיני. מיכל הפנתה אותי למדקרת שהכירה ובמקביל הדריכה אותי בסדרה של תרגילים. בסך הכל נפגשנו ארבע פעמים, אבל הטיפול והעידוד היו עצומים".

שני החלה לתרגל. שלוש פעמים בשבוע, במשך חודשיים, תירגלה תרגילים מסוג אחד, ומהיום העשירי עד היום ה-16 של המחזור - סט תרגילים שונה לכל יום. באופן כללי, מדובר תרגילי אגן מיוחדים שמטרתם להניע ולחמם את אזורי הרבייה ולהזרים דם לאגן על מנת לעורר את המחזור ההורמונלי לפעילות תקינה, שמביאה לאיזון ולהורדת רמת ה- FSH. "התרגילים עשו לי רק טוב", היא צוחקת, "אני זוכרת שאחותי אמרה לי שהעור שלי נראה קורן יותר. וכשהפסקתי אותם (במהלך ההיריון אסור לבצע אותם) הייתי פחות קורנת". הרופא לא המליץ על הורמונים לפני ההזרעה, הוא חשב שאין טעם והמליץ על שתי הזרעות, יום אחרי יום, על מנת להגביר את הסיכוי להרות. שני לא טרחה לבצע את ההזרעה השנייה. עצם פעולת ההזרעה הייתה טראומתית עבורה, וממילא הייתה פורמלית ונועדה רק לקדם אותה לשלב הטיפולי הבא, אז היא החליטה לוותר.

שבועיים אחרי ההזרעה, הווסת – שעד כה הייתה סדירה כמו שעון – איחרה. שני לא חשבה לרגע שהאיחור מבשר היריון. רק אחרי שעבר שבוע ממועד הווסת הסתננה לליבה המחשבה שאולי, רק אולי, הבלתי ייאמן קרה... היא צלצלה לפרופסור ונקבע לה תור לשבוע השמיני. הפרופסור זכר מיד מי היא ומה הייתה הפרוגנוזה שלו. לדבריו, היה מדובר בנס. שני סיפרה לו על שיטת אביבה, הרופא הודה שלא שמע על השיטה מעולם.

אני מתבוננת ב"נס" המתוקה שמתרוצצת בביתה של שני ויודעת: החיים אינם קלידים של פסנתר, אין רק שחור או לבן. החיים לא "קורים" או "לא קורים", ואת המרפא את יכולה להביא על עצמך, אם תחליטי. שיטת אביבה מלמדת אותך לקחת אחריות על הריפוי של גופך ומביאה לך את החוסן הנפשי להתמודד בכל מצב. התקווה הופכת לעוצמה, וזו בתורה משפיעה על מצבך הגופני והבריאותי. לקרוא לזה נס? אפשר בהחלט.