סיפורי ההצלחה של שיטת אביבה

הרופאים התייאשו ממני מהר מדי


גם עכשיו, כשהיא חובקת בן בכור, הילה עדיין נסערת כשהיא נזכרת בתחזיות השחורות של רופאיה, שהזהירו שעם שחלות פוליציסטיות כמו שלה קטן הסיכוי שתיכנס אי פעם להריון בלי התערבות הורמונלית

הכתפיים של הילה רוטטות. ראשה שמוט וידיה מכסות את עיניה. גם כשהכל מאחוריה, הכאב חד ופוצע. איך הרופאים התייאשו ממנה כל כך מהר? איך אמרו שלא יהיו לה ילדים. ואז היא מרימה עיניים, לוקחת נשימה ומספרת: "מעולם לא היה לי מחזור סדיר, ובמשך שנים נטלתי גלולות למניעת היריון. כשהייתי בת 15 הלכתי לראשונה לרופאת נשים כדי להסדיר את המחזור החודשי, והבדיקות הוכיחו חד-משמעית שאני סובלת משחלות פוליציסטיות. הרופאה אמרה לי שיהיה לי קשה להיכנס להיריון, אבל 'זה לא לגמרי בלתי אפשרי'. הייתי בת 15, אז שמתי את זה בצד. ככה זה, את לוקחת גלולות וממשיכה עם החיים".

והחיים גלגלו אותה בין המדע ליצירה, בין משרה תובענית בחברת תרופות לעיסוק צדדי בשיפוץ רהיטים ישנים. רק כשהכירה את בעלה חזרו ועלו המילים שאמרה הרופאה כשהייתה נערה: "יהיה לך קשה להיכנס להיריון, אבל זה לא לגמרי בלתי אפשרי".

הילה נזכרת: "הייתי בת 26, ומיד אחרי שהתחתנו החלטנו לוותר על אמצעי המניעה. נכון שתמיד אומרים שלגוף האשה לוקח חודש לנקות את עצמו מהשפעת הגלולות ולהסדיר את המחזור החודשי? אז אצלי זה לא קרה. לא אחרי חודש, לא אחרי חודשיים, גם לא אחרי שלושה ויותר..". הילה חזרה אל רופאת הנשים. היא לא רצתה טיפולים הורמונליים, לא טיפולי פוריות, ביקשה לשמור כמה שאפשר על פתרונות טבעיים. עדיין סמכה על הגוף שלה שימצא לבדו את הכוחות לרפא את עצמו ולהתמלא בחיים חדשים.

דווקא הרופאה היא זו שהתייאשה. אחרי 6-9 חודשים של ניסיונות, בדיקות, מעקב היריון צמוד ופתרונות שונים שאינם כוללים הורמונים, היא אמרה להילה שעשתה כל מה שהיא יודעת ויכולה. היא שלחה את הילה לאחד מרופאי הפריון המובילים בארץ, מנהל מחלקה בבית חולים גדול. אבל מיד כששמע שמדובר בשחלות פוליציסטיות הכריז שאין מה לעשות - כאן יעזרו רק טיפולי פוריות.

"חשכו עיני", הילה אומרת ושוב עיניה מבריקות מדמעות. "אמרתי לרופא 'בסדר, בסדר'. אבל יצאתי ממנו הכי לא בסדר". היא משתתקת לרגע וממשיכה: "זו הייתה תקופה קשה... זו צלקת קשה, כשאת רוצה משהו ולכל העולם זה מגיע כל כך בקלות ולך לא! וכשלכל אחד שאת פונה אין פתרונות, רק איומים על כך שלא יהיו לך ילדים, ומה שמציעים לך זה רק תרופות קשות".

הילה פנתה תחילה לדיקור. "אף אחד במשפחה לא ידע. גם לא אמא שלי. אבל יום אחד היא גילתה את זה במקרה", הקול שלה שוב רועד. "היה לה קשה לגלות כמה אני סובלת מבפנים. הסתרתי את זה ממנה, לא רציתי שתדע כמה קשה לי". השיחה הפתוחה עם האם עזרה להקל במעט על הכאב הנפשי והבדידות שחוות נשים רבות במצבה של הילה, גם אם התברכו בבן זוג תומך.

בסופו של דבר הייתה זו אמה של הילה שהביאה את הפתרון. "אמא שלי גלשה באינטרנט, היא חיפשה דרכים לעזור לי ונתקלה באתר של שיטת אביבה". הילה נכנסה לאתר, אך הייתה סקפטית לגבי הצלחת השיטה. אחרי הכל, מה יועילו כמה תרגילים? בכל זאת הסכימה להיפגש עם מלי אלי, מדריכה בכירה בשיטת אביבה ובעלת ניסיון של 20 שנים בטיפול בשיטות מגע שונות, עם התמקדות והתמקצעות במערכת ההורמונלית של האישה ובבעיות פריון.

"מלי הסבירה לי את רציונל של השיטה", אומרת הילה, "התרגילים השונים מניעים את אזור הרבייה, מחממים אותו ומזרימים אליו דם שמעורר את האזור לחיים ומחזיר את הגוף לפעילות הורמונלית תקינה ומאוזנת".

הילה השתכנעה לנסות, מבלי שבאמת האמינה שהשיטה תעבוד, ובמקביל המשיכה עם הדיקור. במשך כארבעה חודשים היא ביצעה את כל התרגילים ("ה-מ-ו-ן תרגילים!", היא אומרת): תרגילים לשיפור הפעילות ההורמונלית, תרגילים לביוץ, להסדרת מחזור - הכל. "כנראה היה הרבה מה לשפר..", היא מחייכת לראשונה. גם התרגילים לא גרמו לווסת להגיע, אבל בבדיקת ביוץ ביתית גילתה הילה, להפתעה, שהיא מבייצת.

זה היה במהלך צוק איתן. בעלה, שגויס למילואים, חזר לחופשה קצרה והילה רצתה ללכת למקווה להיטהר, כמו שעשתה תמיד. "אני לא דתית, אבל טבילה במקווה זה טקס עם המון משמעות עבורי. והנה בעלי בבית, אני מבייצת ואני מרגישה שאני רוצה לטבול במקווה. אבל לא היה זמן להתכונן למקווה, אז התפשרנו על הים". הם נסעו לים והילה טבלה, ולמחרת בעלה שב לאזור הלחימה. הילה הרגישה שמשהו קורה. היא קנתה ערכה ביתית לבדיקת היריון וחיכתה לבעלה שיחזור. "חשוב היה לי שנעבור את הבדיקה הזאת ביחד ונקבל את התוצאה ביחד". לשמחתם המשותפת - התוצאה הייתה חיובית!

"רופאת הנשים שלי הייתה בשוק! היא קראה לי 'נס מהלך'". תשעה חודשים אחר כך נולד בנה הבכור. "והמחזור החודשי?" אני שואלת אותה. "עדיין לא סדיר", היא אומרת. "אני יודעת שעכשיו אני צריכה להתמיד בשיטת אביבה בכדי להסדיר את המחזור אבל האמת שאין לי זמן. תינוק, את יודעת. קמים מוקדם, נרדמים מאוחר... אני לא מתלוננת חלילה אבל עכשיו גם פחות בוער לי. עוד יהיה זמן".

היית ממליצה על שיטת אביבה לנשים אחרות?

"בוודאי! זה לא כואב, זה טבעי, זו אמנם קצת טרחה, כמו ספורט, אבל אם את לא רוצה התערבות הורמונלית עם תופעות לוואי וסיכונים - זה עובד! תראי, אני לא נוהגת לחשוף את הסיפור שלי - אבל אם אני מכירה מישהי שחווה את מה שאני חוויתי, הכאב, הלחץ, הקושי הנפשי... אני מיד ממליצה לה לנסות את השיטה. אחרי הכל, אני ההוכחה! הנס המהלך!"